امروزه آگاهی از خطرات اشعه‌ ماوراء بنفش موجب شده تا والدین نسبت به محافظت از پوست و چشم کودکان حساس‌تر باشند. از طرفی اگر افراد این مراقبت را از سن کودکی آغاز کنند و از عینک آفتابی استفاده کنند، در بزرگسالی از آسیب‌های چشم در امان خواهند بود.
امروزه آگاهی از خطرات اشعه‌ ماوراء بنفش موجب شده تا والدین نسبت به محافظت از پوست و چشم کودکان حساس‌تر باشند. از طرفی اگر افراد این مراقبت را از سن کودکی آغاز کنند و از عینک آفتابی استفاده کنند، در بزرگسالی از آسیب‌های چشم در امان خواهند بود. بنابراین والدین می‌توانند با خرید عینک آفتابی برای کودکان خود از پوست و چشمان کودک خود نیز محافظت کنند. از آن‌جا که کودکان بیشتر زمان خود را در بیرون سپری می‌کننند و چشم‌هایشان به‌طور کامل رشد نکرده، آن‌ها نیاز به عینک آفتابی دارند اما انتخاب و خرید عینک آفتابی مناسب برای کودکان بسیار مهم است زیرا که در صورت انتخاب نامناسب روی بینایی کودکتان آثار نامطلوبی خواهد گذاشت. بنابراین والدین باید به هنگام خرید عینک آفتابی برای کودکان به نکاتی که در ادامه توضیح داده می‌شود توجه داشته باشند. حال اگر این خرید را به صورت اینترنتی انجام دهید می‌توانید با صرف زمانی کم و بدون اتلاف وقت از تنوع وسیعی از عینک‌ها دیدن کنید.

خرید عینک آفتابی برای کودکان

محافظت درمقابل اشعه UV

همانطور که می‌دانید آفتاب پرتو UV از خود ساطع می‌کند که قابل دیدن نیست. در بازه زمانی کوتاه این پرتو، ویتامین D برای بدن را تامین می‌کند و اما قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض این پرتو منجر به سرطان پوست می‌شود و به چشمان آسیب می‌رساند. به همین دلیل هنگام خرید عینک آفتابی برای کودکان خود همواره دقت کنید که آن عینک به میزان ۱۰۰% ازچشم‌هایشان در مقابل اشعه‌های UVA و UVB حتی در روزهای ابری محافظت کند.

جنس لنز

والدین همواره باید دقت داشته باشند که مواد به کار رفته در لنز عینک از جنس پلی‌کربنات باشد؛ زیرا که پلی کربنات خود محافظ اشعه ماوراء بنفش است. از آنجا که کودکان دائما در حال بازی و جنب و جوش هستند باید عینکی که انتخاب می‌کنند با فعالیت‌های روزمره‌شان تناسب داشته باشد. بنابراین باید لنزی را برای عینک خود خریداری کنند که ماندگاری بالایی داشته باشد که در هنگام بازی کودک شکسته نشود. این نکته نیز قابل ذکر است که کودکانی که از عینک طبی نیز استفاده می‌کنند، می‌توانند از لنزهای photochromic (که رنگی تیره دارند) به جای هر دو عینک با این مزیت که تنها یک‌بار بابت هزینه عینک پرداخت کنند، استفاده کنند. با خرید این لنزها دیگر لازم نیست نگران تغییر عینک کودکتان و جا گذاشتن آن در بیرون باشید.

اندازه فریم

همیشه بیشترین محافظت توسط فریم‌های بزرگ صورت می‌گیرد. زیرا که فریم‌های کوچک تنها از ورود اشعه‌هایی جلوگیری می‌کند که به طور مستقیم به لنز برخورد می‌کنند؛ در حالی که پوست اطراف چشمان نسبت به اشعه‌هایی که از کناره‌های لنز وارد می‌شوند، آسیب‌پذیر است. بنابراین باید عینکی را برای خرید انتخاب کنید که چشم کودک و اطرافش را به خوبی پوشش دهد. قابل توجه است که این فریم‌‌ها نه تنها مانع عبور اشعه ماوراءبنفش می‌شوند بلکه از ورود گرد و خاک به داخل چشم جلوگیری می‌کنند.

رنگ لنز

همانطور که می‌دانید اشعه ماوراءبنفش نامرئی هستند. اما باور اشتباهی در میان مردم وجود دارد که فکر می‌کنند لنزهای تیره نسبت به لنزهای روشن‌تر به میزان بیشتری از ورود اشعه ماوراءبنفش جلوگیری می‌کنند؛ در حالی که مردمک چشم کودک خود میزان نور ورودی را کنترل می‌کند. به عنوان مثال هنگام استفاده از عینک آفتابی با لنزهای تیره، مردمک چشم گشاد می‌شود تا نور بیشتری را جذب کند. بنابراین متناسب با سلیقه خود می‌توانید رنگ لنز عینک آفتابی خود را انتخاب کنید.

البته این نکته را به یاد داشته باشید که لنزهای خاکستری تمامی رنگ‌ها را به طور مساوی جذب می‌کنند که این امر موجب می‌شود کودکان دنیا را با رنگ‌های طبیعیش ببینند.

نداشتن خراش

از جمله کارهایی که هنگام خرید عینک آفتابی برای کودکان نباید فراموش کنید، چک کردن لنز عینک است. شما باید اطمینان حاصل کنید که لنز عینکی که خریداری می‌کنید هیچ خراش و نقصی نداشته باشد تا در دید کودک اختلالی ایجاد نشود.

لنز پولاریزه از اشعه uv محافظت نمی‌کند

بعضی افراد بر این باورند که لنز پولاریزه همان نقش محافظت از اشعه uv را دارد؛ در صورتی که اینطور نیست و این لنز تنها درخشندگی بازتاب شده از سطوحی مانند آب یا سنگفرش خیابان را کاهش می‌دهد و نقشی در محافظت از اشعه uv ندارد. این لنز تنها باعث می‌شود کودکان از فعالیت‌هایی مانند ماندن در آب بیشتر لذت ببرند.

در نظر گرفتن راحتی و تناسب به هنگام خرید عینک آفتابی برای کودکان

از جمله نکات مهمی که والدین به هنگام خرید عینک آفتابی برای کودکان باید توجه داشته باشند، توجه به راحتی و تناسب عینک است. کودکان باید با عینک خود احساس راحتی داشته باشند تا در مواقع مورد نیاز راغب به استفاده از آن باشند. به همین منظور والدین باید فاصله بین مردمک ‌های چشم کودکشان را بدانند. زیرا که در صورت انتخاب اندازه اشتباه، باعث آسیب دیدن چشم و ناراحتی کودک می‌شود.

در نهایت پس از انتخاب معیارهای مناسب برای خرید، اجازه دهید کودکتان نیز در انتخاب سهیم باشد زیرا که در این صورت با اشتیاق و علاقه از عینک خود استفاده خواهد کرد.