ماشین حساب HP 12c بیش از 30 سال است که به عنوان ماشین حساب مالی پیشرو شناخته شده است و بیش از 15 میلیون نسخه فروش در سراسر جهان داشته است اما از زمان عرضه HP 12c Platinum در سال 2003 مردم به نسخه جدید آن تمایل بیشتری نشان می دهند، چرا؟ مزایای نسخه پلاتینی آن چیست؟
چرا باید ماشین حساب HP 12c خود را به HP 12c Platinum به روز کنیم؟

سریع تر، قدرتمند تر و حافظه بیشتر

• نسخه HP 12c Platinum قادر به پردازش تا 6 برابر سریعتر از هم نوع خود یعنی HP12c است.

• قدرت پردازش فوق العاده برتر HP 12c Platinum به این معنی است که می تواند تا 400 مرحله برنامه نویسی برای فشار دادن کلید برای ورودی داشته باشید، در حالی که در HP 12c تنها تا 99 مرحله این کار ممکن است.

• تفاوت قابل توجهی در فضای ذخیره سازی حافظه آن ها وجود دارد، این موضوع بر تعداد جریانهای نقدی که می توانید ذخیره کنید تاثیر می گذارد: HP 12c می تواند تا 20 جریان نقدی را ذخیره کند در حالی که HP 12c Platinum می تواند 80 جریان را ذخیره کند.

عملکرد داخلی بیشتری را پشتیبانی می کند

• HP 12c Platinum دارای 10 عملکرد داخلی بیشتر از HP 12c است، که در مجموع دارای 130 عملکرد در مقایسه با 120 در ماشین حساب HP 12c است.

• با این حال، هر دو عملکرد مالی مشابه، مانند TVM، NPV، IRR، جریان نقدی، استهلاک، و استهلاک و مربوط به اوراق قرضه مانند قیمت اوراق قرضه و غیره را ارائه می دهند.

• هر دو شامل مهمترین توابع آماری نظیر تحلیل آماری تجمعی، رگرسیون خطی و انحراف استاندارد می باشند.

استفاده آسان تر آن

HP 12c فقط یک حالت ورودی دارد که RPN یا «ثبت پرداخت معکوس» نامیده می شود. با این حال، HP 12c Platinum دارای دو حالت ورودی دارد، RPN و آسانتر از آن، حالت جبری ورودی است.

RPN یک سیستم بسیار قدرتمند است و هنگامی که آغاز به کار کند به شما در ذخیره سازی کلید های فشرده شده کمک کند و به همین ترتیب در زمان محاسبات شما صرفه جویی می کند. این بدان معنی است که شما در محاسبات خود نیازی به استفاده از پرانتز نخواهید داشت. حالت RPN همچنین نتایج بینابین شما را در محاسبات شما نشان می دهد، که باعث می شود محاسبات پیچیده را آسان تر کند تا بتوانید آنها را پیگیری نمایید.

با این حال، RPN می تواند کارآمدتر باشد، کار با این حالت برای همه آسان نیست و به طور متوسط کاربران ممکن است از حالت ساده جبری استفاده کنند که فقط در HP 12c Platinum مدل قابل دسترسی است.

در هر صورت، کاربران پلاتین می توانند از انعطاف پذیری هر دو حالت ورودی که برای آنها در دسترس قرار گرفته است، استفاده کنند.

عملکردهای برگشت به عقب و برگشت به حالت اولیه

ماشین حساب HP 12c Platinum دارای توابع "Backspace" و "Undo" است در حالی که HP 12c از این توابع پشتیبانی نمی کند.

اگر هنگام استفاده از HP 12c اشتباهی رخ داد، راهی برای پاک کردن هر کدام از ورودی ها وجود ندارد، شما باید کل عبارت را حذف کنید و دوباره آن را وارد کنید.

به عنوان مثال، اگر شما 1234 را وارد کرده اید اما واقعا می خواستید 1235 وارد کنید، مجبور می شوید که دوباره تمام چهار عدد را وارد کنید. اما در HP 12c Platinum، فقط نیاز است تا عدد ناخواسته را حذف کنید و آن را به درستی وارد کنید.

تابع جدید "Undo" در مدل پلاتین به شما اجازه می دهد تا هر داده ای را که شما آن را پاک کرده اید را مجددا بازیابی کنید. هر بار که داده ها را پاک می کنید، یک نشانگر وضعیت Undo بر روی صفحه نمایش شما ظاهر می شود.

مزایای بیشتر

• هر دو ماشین حساب دارای یک صفحه نمایش LCD 10 رقمی دارند، اما مدل جدیدتر آن دارای کنتراست قابل تنظیم است در حالی که کنتراست صفحه نمایش HP 12c غیر قابل تنظیم است.

• HP 12c Platinum دارای وزن کمتری از HP 12c است، در حدود 3،7 اونس (104 گرم) در مقایسه با ماشین حساب قدیمی تر آن به وزن 4،09 اونس (116 گرم) که دارای باتری است.