ماشین‌های محاسب یا حسابگر که در اصطلاح »ماشین‌حساب« خوانده می‌شوند دارای انواع متفاوتی هستند و برای انجام ساده‌ترین تا پیچیده‌ترین محاسبات ریاضی باکار می‌روند. یک دسته‌بندی برای ماشین‌های حساب به‌صورت زیر هست : 1 -ماشین‌حساب ساده 2 -ماشین‌حساب علمی 3 -ماشین‌حساب قابل‌برنامه‌ریزی
نکته‌ی قابل‌توجه این است که ماشین‌حساب‌ های علمی مکمل ماشین‌حساب‌های ساده هستند. ماشین‌حساب‌های قابل‌برنامه‌ریزی نیز مکمل ماشین‌حساب‌های علمی هستند. در بین نقشه‌برداران ایران ماشین‌حساب کاسکو 4500 علاقه‌مندان بیشتری داشته است.

این ماشین‌حساب‌ بسیار پرکاربرد است که در اینجا به برخی از ویژگی‌های آن اشاره خواهیم کرد.ماشین‌حساب داراى 50 كليد است كه اكثر آن‌ها سه و برخى چهار يا پنج عمل مختلف انجام می‌دهند. بنابراين با احتساب ميانگين چهار عمل براى هر كليد، می‌توان گفت كه حدود 200 كليد لازم بر روى صفحه‌ی كليد اين ماشين در 50 كليد خلاصه‌شده است تا اين ماشين آن‌قدر كوچك شود كه در جيب جاى بگيرد.

این ماشین‌حساب‌ قابليت انجام محاسبات رياضى پيچيده را دارد. از صفحه‌نمایش بزرگ با LCD و ماتریس دوخطی بهره می‌برد که تا 12 رقم را در خود جای می‌دهد. از دیگر ویژگی‌های این ماشین حساب وجود 2 عدد باتری لیتیومی سکه‌ای CR2032 هست که تنها منبع تغذیه این ماشین‌حساب است. دیگر ویژگی آن نیز داشتن دکمه‌های بارنگ‌هایی خاص است که هرکدام برای عملی خاص طراحی‌شده است.

وقتی ماشین در حالت عادی است تمام عبارت‌های نوشته‌شده روی دکمه عمل می‌کند کنار دگمه ،بایستی موارد زیر مدنظر قرار گیرد.برخی از عبارات زمینه‌ای به رنگ زرد دارند پس برای آن باید ابتدا دکمه زردرنگ را فشار دهیم. برای عبارات به رنگ قرمز، سبز، نیز باید به همین ترتیب دکمه رنگ موردنظر را ابتدا فشار دهیم و بعدازآن عبارت استفاده نماییم. برای عبارات سبز پررنگ دکمه mode1 ، رنگ آبی دکمه MODE2 و MODE3 را باید فشار دهید.

در انجام محاسبات مربوط به دروس رشته‌ی نقشه‌برداری نيز این ماشین‌حساب کاربرد فراوانی دارد. اين توانایی‌ها عبارت‌اند از:

1 -امكان انجام عمليات كسرى؛

 2 -امكان نمايش صورت محاسبات و حاصل آن‌ها در دو خط مجزا؛

 3 -امكان اجراى مجدد محاسبات؛

 4 -امكان به حافظه سپارى فرمول‌ها و انجام محاسبات فرمولى؛

 5 -امكانات برنامه‌نویسی با استفاده از 1103 قدم (هر كليد یک‌قدم)؛

 6 -امكان استفاده از 124 تابع رياضى در محاسبات و برنامه‌ها؛

 7 -امكان واردکردن فرمول‌ها به همان صورت كه نوشته می‌شوند.

 

این ماشین‌حساب در حین اجرا ممکن است با خطاهایی مواجه شود که می‌توان با فشار یکی از دکمه‌های افقی، محل خطا را یافت و بعد از رفع آن خطا دوباره برنامه را اجرا کنیم بدون آنکه بخواهیم اطلاعات را مجدداً وارد دستگاه کنیم.

از دیگر قابلیت‌های این ماشین‌حساب این است که می‌توان آن را برنامه‌ریزی نمود. برای این کار ابتدا باید مسیلِ هدف خود را تعیین کنیم . سپس آن را بر روی کاغذی به‌صورت فلوچارت رسم نماییم بعد از یافتن مجهول آن را مانند یک‌زبان برنامه‌نویسی به سیستم بدهیم. شما باید برای انجام این عمل مهارت داشته باشید تا بتوانید به‌راحتی معادلاتی را که برای این دستگاه تعریف‌نشده را نیز از طریق این دستگاه به‌درستی حل نمایید

اما...

ماشین‌حسابی که در دست شماست شاید به‌اندازه یک‌کف‌دست نباشد اما اطلاعات قرارگرفته در آن آن‌چنان گسترده است که می‌توانید از آن در تمامی موارد کمک بگیرید.